Світова спільнота відзначає Міжнародний день рідної мови
- Деталі
- Хіти: 9
Щороку, 21 лютого світова спільнота відзначає Міжнародний день рідної мови. Свято було вперше проголошено у 1999 році за ініціативою ЮНЕСКО з метою максимального збереження та шанобливого ставлення до мов всіх народів світу.
З цієї нагоди пропонуємо ознайомитися з унікальним виданням кандидатки філологічних наук Ольги Дубчак «Бачити українською. Слово в мовній картині світу» (Київ: Віхола, 2021) з фонду Миколаївська обласна універсальна наукова бібліотека.
Це книга про нашу рідну мову. Право спілкуватися нею ми виборюємо саме зараз. Авторка у простій і доступній формі розповідає про правила використання частин мови, лексичне значення і походження слів, фразеологізми, просторіччя, прислів’я, запозичені слова та ін.
«… є й такі власне українські слова, автори яких нам відомі. Наприклад, Іван Котляревський уперше у своїй «Енеїді» вжив слово несамовитий, а Лесі Українці належить перша заявка на слово промінь. Кажуть, її мама, Олена Пчілка, вигадала слово мистецтво, а Іван Нечуй-Левицький – слова перепона, стосунок і світогляд… Тичинове яблуневоцвітно не прижилось, а Шевченкове високочолий – цілком. І навпаки: є слова, якими здавна послуговуються в народі, але в літературну мову вони не потрапили.».
Вивчаємо українську! Спілкуємося українською!
#Календар_МОУНБ #Свята #ВизначніДні #Вітання #Календар #ВизначніДати #Відзначаємо
Лауреат Нобелівської премії з літератури 2005 р. Гарольд Пінтер
- Деталі
- Хіти: 5
Британський драматург, кіносценарист, театральний режисер Гарольд Пінтер (1930-2008) у 2005 р. став лауреатом Нобелівської премії з літератури. Його вважають новатором у драматургії та літературі, а унікальний стиль його творів отримав назву «пінтеризм».
Майбутній драматург відвідував школу «Хакні Даунс», він увійшов до групи, яка захоплювалася театром та поділяла антифашистські погляди. Навчався у Королівській академії драматичного мистецтва. Як переконаний пацифіст, він відмовився від служби в армії. Працював актором у різних театральних колективах під псевдонімом Девід Барон.
У 1957 р. була поставлена його перша п’єса «Кімната». Відомими стали драми – «Сторож», «Колекція», «Коханець», «Чаювання», «Повернення додому», «Спогади про речі, що минули» та ін. У своїх п’єсах Гарольд Пінтер наголошував на необхідності для людини зберегти баланс між минулим, сьогоденням і майбутнім, закликав вириватися зі стану пригнічення та страху.
Г. Пінтер написав кілька сценаріїв, за якими були зняті кінофільми, зокрема «Жінка французького лейтенанта» (реж. Карел Рейш), кінотрилогія «Слуга» – «Нещасний випадок» – «Посередник», (реж. Джозефа Лоузі), політичний трилер «Меморандум Квіллера» (реж. Майкл Андерсон), драма «Останній магнат» (реж. Еліа Казан).
Пінтер – почесний доктор наук багатьох європейських університетів, лауреат численних літературних премій. Також він нагороджений Орденом Британської Імперії.
Освітній серіал «Мобільний фотограф»
- Деталі
- Хіти: 8
18 лютого у Регіональному тренінговому центрі Миколаївська обласна універсальна наукова бібліотека відбулося чергове заняття навчальних курсів «Зі смартфоном на «ти»: опановуємо базові функції» в рамках діяльності Університету третього віку.
Відвідувачі курсів познайомилися з національною освітньою платформою актуальних знань та навичок Дія.Освіта, яка зосереджена на цифровій грамотності і цифрових навичках.
Учасники зареєструвалися у застосунку, після чого подивилися освітній серіал «Мобільний фотограф», після перегляду якого дізналися, як опанувати камеру смартфона для процес зйомки людей, предметів та навколишнього простору, яку роль відіграє світло і яким воно буває. Далі за допомогою тренерів учасники занять пройшли перевірочні і фінальний тести та отримали сертифікати від Дія.Освіта.
День Героїв Небесної Сотні – це день вшанування пам'яті учасників Революції гідності
- Деталі
- Хіти: 7
День Героїв Небесної Сотні – це день вшанування пам'яті учасників Революції гідності, які віддали своє життя за свободу та незалежність України, що відзначається 20 лютого.
18-20 лютого 2014 року на Майдані відбулися криваві сутички між протестувальниками та силовиками, внаслідок яких загинуло понад сто осіб. Герої Небесної Сотні стали символом боротьби за демократичні цінності та європейський вибір України.
Перший пам'ятник Героям Небесної Сотні був відкритий у нашому місті Миколаєві у 2015 році.
Скульптура була створена у Львові на замовлення миколаївської громади, її авторами виступили скульптор Володимир Цісик та художник Сергій Іванов.
#Календар_МОУНБ #Вшановуємо #Календар
55 років від дня заснування Миколаївського осередку Національної спілки художників України (Спілка Художників Миколаївщини)
- Деталі
- Хіти: 6
У 2025 році виповнюється 55 років від дня заснування Миколаївського осередку Національної спілки художників України (Спілка Художників Миколаївщини). На честь цієї події відділ документів з питань культури і мистецтв Миколаївська обласна універсальна наукова бібліотека провів першу зустріч з циклу, що буде присвячений художникам, які стояли біля витоків Спілки і вже пішли у засвіти, але не в забуття…
Перша зустріч – «Світ Надії» була присвячена талановитій художниці Надії Олексіївні Мандриковій-Дончик (1923-2010). У 2023 році виповнилось 100 років від дня її народження.
Гості заходу поспілкуватися з Ларисою Мандриковою, донькою мисткині, та Інною Кушніренко, подругою Надії Олексіївни, які є також талановитими художницями.
Наталія Сапак, мистецтвознавець, кандидат мистецтвознавчих наук розповіла про особливості стилю художниці та звернула увагу на наявність рис імпресіонізму у творах Надії Олексіївни.
Ольга Дробишева, художниця, журналістка, авторка багатьох статей про творчість миколаївських художників, в тому числі й присвячених Н.О. Мандриковій-Дончик, розповіла про свої враження від спілкування з художницею та продемонструвала її картини з власної колекції.
Емоційними, наповненими маловідомими фактами зі життя та творчості Н.О. Мандрикової-Дончик були доповіді заслуженої діячки мистецтв України Інни Черкесової та художниці Світлани Завтури.
120 років від дня народження Уласа Самчука (1905-1987)
- Деталі
- Хіти: 6
20 лютого виповнюється 120 років від дня народження Уласа Самчука (1905-1987) – одного з видатних українських письменників XX століття. Зарубіжні дослідники називали його «українським Гомером», наголошуючи, що він відкрив світові досі невідому Україну.
Пропонуємо ознайомитися з книгою письменника, що зберігається у фонді Миколаївська обласна універсальна наукова бібліотека. Роман «На краю часу» був написаний ще у 1963 р., але тільки через 60 років видання побачило світ в Україні у харківському Видавництво Фоліо.
Ця книга – своєрідний художній літопис української історії початку XX ст. Дія роману відбувається у 1920-1930-х рр. в міжвоєнній Празі, що була столицею Чехословацької республіки та стала своєрідним центром української еміграції. Автор торкається багатьох болючих питань про непросту історію України, долю українських емігрантів та пошуки українцями свого «місця в Європі», долю письменника на чужині. Прототипами героїв твору стали реальні українські політичні та культурні діячі.
Запрошуємо до читання!
#Календар_МОУНБ #Свята #Вітання #Календар #ВизначніДати #Відзначаємо
Висловлюємо щиру подяку Олексію Мірошніченку за сприяння збереженню українського культурного і наукового надбання!
- Деталі
- Хіти: 7
Колекція краєзнавчих видань Миколаївська обласна універсальна наукова бібліотека поповнилася трьома рідкісними примірниками видань для любителів історії – факсимільними номерами журналу «Природа» за 1912, 1914, 1916 роки. Це стало можливим завдяки сприянню голови Миколаївського осередку Спілки економістів України, заслуженого економіста України, к.е.н. Олексія Мірошніченка. Пане Олексію, висловлюємо щиру подяку за Вашу підтримку у збереженні українського культурного і наукового надбання!
Шановні читачі! В нашій бібліотеці зберігаються 32 номери журналу «Природа», що видавався у місті Миколаєві протягом 1910-1916 рр. в друкарні братів Л. та І. Белоліпських. Журнал знайомив та популяризував природничі знання, дослідження, досягнення природничо-історичного краєзнавства серед науковців і широкого кола природоохоронців. Сама поява журналу була тісно пов’язана з діяльністю Миколаївського товариства аматорів природи. Тематика статей – різнопланова, зокрема про діяльність природничих товариств того часу, природу Миколаївщини, загальне природознавство, біологію, фізику, геологію, астрономію, сільське господарство, бібліографію з природознавства тощо.
Запрошуємо завітати до нашої бібліотеки для ознайомлення!
#Книжкові_Новинки_МОУНБ #читатимодно #читайукраїнською #люблючитати #Книжкові_Дарунки_МОУНБ #даруй_книгу
Вулиця Мирослава Скорика (колишня вулиця Дунаєвського)
- Деталі
- Хіти: 6
Друзі! Продовжуємо рубрику «Перейменування об’єктів топонімії. Миколаївщина» від Миколаївська обласна універсальна наукова бібліотека. Сьогодні наша розповідь про вулицю Мирослава Скорика (колишня вулиця Дунаєвського).
Коротка довідка: Мирослав Михайлович Скорик (1938-2020) – композитор, педагог, диригент, піаніст, музикознавець, громадський діяч. Заслужений діяч мистецтв УРСР, народний артист України, лауреат Національної премії України ім. Т. Г. Шевченка. Герой України.
Народився у Львові. Музичну освіту отримав спочатку у Львівській музичній школі, потім у Львівській державній консерваторії ім. М. В. Лисенка (нині – Львівська музична академія ім. М. В. Лисенка) та в аспірантурі Московської консерваторії ім. П. І. Чайковського.
Викладав у Львівській та Київській консерваторіях, працював у США та в Австралії, був головою журі фестивалю «Червона рута», художнім керівником фестивалю «КиївМузикФест», співголовою Національної спілки композиторів України, художнім керівником Київської опери тощо.
У творчому доробку митця опера «Мойсей», п’ять балетів, інструментальні концерти, твори для симфонічного та камерного оркестрів, фортепіано, естрадні пісні. Його твір «Мелодія» став духовним гімном України.
Помер 1 червня 2020 р. у Києві. Похований у Львові. Посмертно нагороджений відзнакою Президента України «Національна легенда України».
Семен Гулак-Артемовський
- Деталі
- Хіти: 6
«Він був справжнім універсалом. Не тільки музикантом, а й щасливим володарем цілої низки інших талантів: театральним актором із яскраво вираженим комічним типом обдарування, здібним літератором, аматором-художником, людиною прогресивних наукових зацікавлень у різноманітних сферах – статистиці, інженерній справі, навіть нетрадиційній медицині», - так про фундатора української опери, композитора, драматурга і актора Семена Гулака-Артемовського (16.02.1813 − 17.04.1873) висловилася музикознавиця Олена Корчова.
Семен Гулак-Артемовський належав до шевченківського покоління суспільних і культурних діячів. Його опера «Запорожець за Дунаєм» – це народний реалістичний твір, написаний з великою майстерністю і чудовим знанням вокалу, що став першим класичним зразком української опери лірико-комічного жанру.
Постаті видатного українського митця присвячена стаття «Гулак-Артемовський Семен Степанович» в енциклопедичному довіднику «Співаки України» Івана Лисенка. Голос митця сучасники порівнювали із голосом оперного співака Тамбуріні, відзначаючи, що Семен Степанович мав надзвичайно красивий голос широкого діапазону. Автор статті акцентує увагу читача на тому, що Гулак-Артемовський також успішно виступав у драматичних виставах, виконував камерні твори, зокрема Моцарта, Россіні, Берліоза, Верді.
Детальніше ознайомитися зі змістом статті ви можете, завітавши до Миколаївська обласна універсальна наукова бібліотека.
#Календар_МОУНБ #Вшановуємо #Вітання #Календар #Відзначаємо
170-річчя від дня народження Лева Симиренка
- Деталі
- Хіти: 7
Друзі, з нагоди 170-річчя від дня народження Лева Симиренка, відомого українського вченого-селекціонера, автора понад 100 наукових праць із садівництва, пропонуємо ознайомитися з унікальним виданням з фонду Миколаївська обласна універсальна наукова бібліотека.
Лев Симиренко був дійсно непересічною людиною, талановитим вченим, який заснував новий виробничо-біологічний напрям у помології (наука про сорти плодових і ягідних рослин), започаткував численні дослідження та впроваджував в Україні найцінніші сорти плодових культур, займався питаннями їх промислових насаджень.
У своїй книзі «Сузір’я Симиренків» (Київ : Україна, 2009) відомий науковець та письменник Юрій Ковтун розповідає про династію відомих українських меценатів, промисловців та садоводів. Яскравими представниками родини були: Василь Симиренко – відомий в свій час інженер-конструктор, Платон Симиренко, який був одним із засновників раціонального садівництва в Україні, Лев Симиренко – видатний вчений-селекціонер.
Окремий розділ книги присвячено біографії та науковій діяльності саме Лева Симиренка. Автор розповідає про дитинство та юність майбутнього вченого та відзначає, що цікавість до рослин у нього з’явилася ще з юних років: «…Завдяки спілкуванню з садом поступово формується майбутній дослідник, вчений з хистом письменника, який у майбутньому створюватиме оригінальні й неповторні книги з проблем садівництва…».
День Військового журналіста
- Деталі
- Хіти: 5
Щороку, 16 лютого згідно з Наказом міністра оборони України від 14 лютого 2018 р. № 63 «Про відзначення військових журналістів» в Україні відзначають День Військового журналіста. Дата вибрана не випадково адже саме 16 лютого 2015 р. під Дебальцевим під час виконання своїх професійних та військових обов’язків загинув Дмитро Лабуткін капітан 3-го рангу, редактор телерадіостудії «Бриз» Міністерства оборони України.
В цей день маємо вшанувати героїзм та професійність журналістів, які з перших днів російського вторгнення знімають репортажі у найгарячіших місцях українського спротиву.
Пропонуємо вашій увазі літературно-художнє видання з фонду Миколаївська обласна універсальна наукова бібліотека «Журналісти на війні. Документальні дослідження, хронікальний літопис, аналітика» (Харків: Видавництво Фоліо, 2022), під обкладинкою якого зібрано репортажі, інтерв’ю, нариси, щоденники журналістів: Сергія Бровка, Романа Драпака, Андрія Куркова, Олександра Клименка, Станіслава Асєєва та ін., які ведуть літопис подій в Україні, починаючи з Революції Гідності й до сьогодення. Військові журналісти, аби підготувати оперативну й достовірну інформацію, щохвилини ризикують власним життям, розповідаючи всьому світу правду про те, що відбувається на українському фронті.
Видання доповнено фотографіями з передової та світлинами героїв цієї війни.
#Календар_МОУНБ #Свята #ВизначніДні #Вітання #Календар #ВизначніДати #Відзначаємо
Соціальна платформу Instagram
- Деталі
- Хіти: 4
Регіональний тренінговий центр Миколаївська обласна універсальна наукова бібліотека пропонує ознайомитись з освітнім серіалом Національної освітньої платформи Дія.Освіта https://osvita.diia.gov.ua/ «Мобільний фотограф», що допоможе розкрити потенціал штучного інтелекту у своєму житті https://osvita.diia.gov.ua/courses/mobile-photographer
Соціальну платформу Instagram можна використовувати не лише для селфі. Ви можете стати мобільним фотографом, знімаючи портрети, світлини для бізнесу чи фотостоків — і отримувати з цього прибуток! Щоб фотографувати на телефон професійно, перегляньте цей освітній серіал. Тут ви дізнаєтеся, як опанувати камеру смартфона для знімання предметів, людей і навколишнього простору, яку роль відіграє світло і яким воно буває, отримаєте корисні поради, як створювати сюжет та композицію фотографії та обирати вдалі локації для зйомки.
Освітній серіал створено з ініціативи Мінцифри для платформи Дія.Освіта за підтримки Google.org, Фонду Східна Європа за сприяння Bazilik. Програма серіалу складається з восьми серій та фінального тесту. Користуйтеся з користю!
День вшанування учасниів бойових дій на території інших держав
- Деталі
- Хіти: 1
Сьогодні, 15 лютого, Україна віддає шану учасникам бойових дій на території інших держав. Цей день є не тільки датою завершення виведення радянських військ з Афганістану, але й символом вшанування всіх українських військовослужбовців, які брали участь у збройних конфліктах далеко за межами нашої країни.
З початку незалежності України з 1991 року українські воїни демонстрували свою мужність та відданість миру, беручи участь у миротворчих місіях ООН та інших міжнародних операціях.
Цей день – це можливість не тільки вшанувати наших воїнів-інтернаціоналістів, але й підкреслити тяглість поколінь захисників України. Від ветеранів Афганістану до бійців, які сьогодні воюють на країни, – всі вони є прикладом мужності, патріотизму та вірності своїй Батьківщині. Ми пишаємося нашими захисниками та дякуємо їм за їхню службу та відданість.
Фото взято з сайту: Міністерства оборони України
#Календар_МОУНБ #Свята #ВизначніДні #Вітання #Календар #ВизначніДати #Відзначаємо
Більше статей...
- 7 та 14 лютого відбулися заняття Англійського кіноклубу
- 6 та 13 лютого відбулися перші заняття гуртка «Англійська для початківців»
- 11 та 13 лютого відбулися заняття у Регіональному тренінговому центрі
- Пропонуємо вашій увазі книгу історичних нарисів Олени Радзивілл «Оповиті легендами. Славетні правительки і правителі Русі – України»
- Відбудеться засідання за темою «Патентування винаходів: сучасні вимоги»
- Провулок Миколи Романовського (колишній провулок Добролюбова)
- Відзначаємо Міжнародний день піци!
- Відбулося відкриття виставки Людмили Макарової «Печворк як стиль життя»
Як нас знайти!
Vyzir O. 2020. E-mail:
Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.
МОУНБ. Всі права застережено